FUJIFOTO Week!
Největší akce roku!
Megaslevy na e-shopu, přednášky, workshopy a specializované prezentace v X-FOTO GALLERY!
PROGRAM:
Odborný poradce FUJIFILM, k dispozici po celý týden:
Pavel Vávra
Pravděpodobně u nás neexistuje nikdo, kdo by o Fujifilm technice věděl více. Pavel bude nedílnou součástí celého FUJIfoto week a naším odborným poradcem. Pokud potřebujete pomoci s nastavením fotoaparátu nebo chcete nějakou oblast konzultovat, zastavte se za ním v týdnu od 21. – 25.10.2024 ve FUJIfoto v Hybernské 24, Praha 1.
Z pedagoga fotografem, manažerem a zase zpátky fotografem a učitelem. Pavel Vávra ve fotografii spatřuje hodnotu, která může mít formu zcela individuální nebo i masovou, protože záleží i na publiku. Zaměřuje se nejen na fotografování, ale i na vzdělávání lidí v tématu fotografie. Tvoří digitální obsah (kurzy své i pro ostatní mentory) a je spoluzakladatel projektu Origins Workshop.
Přednáška:
Martin Bouzek – Do Íránu s kajakem i bez něj
Vyprávění o cestování s kajakem i bez něj, které vás zavede na méně známé trasy Persie. První fotografický soubor zachycuje neplánovanou cestu do turisticky méně známých částí Íránu s batohem. Dále se podíváme do odlehlé oblasti Zagros Mountains na sjezd řeky Sezar, při druhém výletu do Íránu s kajakem.
Martinova cesta k fotografii začala na střední škole darem filmové zrcadlovky k narozeninám. Fotil především na svých cestách po Asii a časem začal spolupracovat s časopisem Photo life. Po několikaleté sportovní pauze propadl černobílé fotografii a pochopil, že pro kvalitní snímky se stačí pouze rozhlédnout a není třeba vyhledávat exotické destinace. Fotí jak na digitální, tak i na analogový fotoaparát a věnuje se především humanistické dokumentární a reportážní fotografii.
Workshop:
Honza Martinec – Párové focení
Honza Martinec je svatební fotograf s neustálým úsměvem na tváři. Jeho tvorba je vám určitě známá, patří mezi ty nejlepší v Česku. Stal se FUJIFILM ambasadorem, fotí na systém Fujifilm GFX a momentálně se zamiloval do Fujifilm X-T5. Dělá neuvěřitelně fotografie, umí odlehčit každý stresový moment, ale hlavně dokáže nenásilnou formou každého rozesmát. Je to jedním slovem fotograf na svém místě – takový, který i přesto, jak moc osobitý je, dokáže zcela přesně odhadnout situaci a využít ji k tomu, aby ji zachytil jako nezapomenutelnou.
Pro ty z vás, kteří ho ještě neměli možnost potkat, jsme si připravili workshop párové fotografie, kde se mimo jiné dozvíte, jak pracovat s modely, jak správně vybrat destinaci na focení a vše, co vás bude zajímat.
Přednáška:
Marcel Konečný – Cestovatelská fotografie a etika focení
Přednáška „Cestovatelská fotografie a etika focení“ představí klíčové aspekty zachycování unikátních míst a kultur během cestování. Marcel Konečný se zaměří na technické a tvůrčí dovednosti, které jsou nezbytné pro profesionální i amatérské fotografy, a na to, jak přistupovat k fotografování lidí a míst s respektem k jejich soukromí a kulturním zvyklostem. Přednáška přiblíží etické otázky spojené s fotografováním v různých částech světa, od menšinových komunit po přírodní krásy, a poskytne praktické tipy, jak se vyhnout kulturním faux pas.
Marcel Konečný je český fotograf, cestovatel a lektor s více než 30 lety zkušeností. Specializuje se na cestovatelskou a reportážní fotografii, přičemž během své kariéry navštívil přes 90 zemí na šesti kontinentech. Je známý pro své snímky v přirozeném světle a autentický přístup k fotografování lidí a kultur bez zásahů do výsledného obrazu. Jeho práce byla oceněna i cenou National Geographic Travel Photo, což zdůrazňuje jeho schopnost zachytit podstatu okamžiku.
Workshop:
FUJIfoto – Jak správně připravit fotografie k tisku
Připravujete své fotografie k tisku a chcete dosáhnout nejlepších možných výsledků? Na workshopu se naučíte, jak správně pracovat s barvami, rozlišením a formáty, aby vaše snímky vypadaly perfektně i na papíře. Získáte praktické tipy, jak optimalizovat své fotografie pro různé tiskové technologie.
Přednáška:
Alžběta Jungrová
Alžběta Jungrová (1978) začala fotografovat na základní škole a vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici. Poté pracovala pro deník MF Dnes a pro redakce Hospodářských a Lidových novin. V letech 2000 až 2002 žila v USA a v Londýně.
Za základ své tvorby považuje žánry dokumentu a reportáže, neboť ji zajímají životy a osudy současníků. Za svými náměty cestovala do nejrůznějších koutů světa a často fotografovala v mezních situacích. Brodila se největší skládkou odpadu v Kambodži, ropným bahnem na světově nejrozsáhlejším vrakovišti tankerů v bangladéšském Chittagongu, fotila ozbrojené děti a civilisty v pásmu Gazy, narkomany na afghánsko-pákistánské hranici nebo trávila dny s indiány kmene Nukak v kolumbijské džungli. Za reportáž o drogách na afghánsko-pákistánských hranicích obdržela čestné uznání Czech Press Photo, za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšáváru a za fotografie z barmského uprchlického tábora v Bangladéši obdržela cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
V současnosti působí ve svobodném povolání, zastupuje ji jedna z nejprestižnějších agentur v oboru komerční fotografie 4D Photo. Pracuje na několika dokumentárních projektech a vytváří na zakázku reportážní fotografie, reklamy, fashion story, portréty…
Workshop:
Eliška Oškrdalová (Fischerová) – Khiria – Párovém focení s příběhem v centru Prahy
Jak dostat do párového focení uvolněnost, intimitu a příběh? Jak využít místa kolem nás? Blízko FUJIfoto vzniká nová městská čtvrť „Masaryčka“ s unikátní budovou světově proslulých architektů z ateliéru Zahy Hadid a právě v těchto místech proběhne workshop, kterým vás Eliška provede.
Eliška Oškrdalová (Fischerová) tvořící pod značkou Khiria je absolventka atelieru na FUD UJEP. Vedle focení destinačních svateb má podcast pro fotografy a lidi z kreativního businessu. Také se věnuje edukaci fotografů. Fotografování se věnuje od roku 2006 a vedle svatebního odvětví se věnuje i jiným žánrům, kde sklidila vavříny, např. ocenění Canon Junior Award na Czech Press Photo za sociální dokument.
Přednáška:
Lukáš Tycar – Ve stínu intimity (fotografie aktů)
Přednáška představí Lukášovu cestu k umělecké fotografii aktů, které se věnuje již šestým rokem. Zaměří se na vývoj jeho přístupu k focení, i to, jakým způsobem postupně objevoval estetickou sílu kontrastu světla a stínů. Během přednášky nahlédnete do jeho tvůrčího procesu, inspirací a technik, které využívá k zachycení krásy lidského těla v jeho přirozenosti a jednoduchosti.
Lukáš Tycar se narodil v roce 1991 v Plzni. Fotografii se věnuje necelých 10 let – začínal s portréty a street fotografií, postupně však propadl aktům, kterým se intenzivně věnuje posledních 5 let. Fotograf může zachytit buď krásy, nebo bolesti světa, a on si vybral konkrétně krásy ženského těla. Tam nachází největší inspiraci. Fascinuje ho hra světla, stínu a kontrast mezi nimi, což se výrazně promítá do jeho černobílého stylu. Na focení se nikdy dopředu nepřipravuje a nic neplánuje. Věří, že soustředění na pevný plán by mohlo zastínit kouzlo okamžiku a spontánnosti, proto vždy improvizuje a tvoří za pochodu.
Workshop:
Vojta Resler – Světla a video
Jak nastavit fotoaparát Fujifilm pro video? Je rozdíl ve svícení pro foto a video?
Vojta se zajímá o technickou stránku fotografie na všech úrovních, od výbavy přes perspektivu, kompozici až po malé detaily v každém snímku. Věnuje se natáčení videopořadů, reklam a filmů jako kameraman i gaffer (hlavní osvětlovač). Zabývá se Color gradingem filmů v Davinci Resolve. Fotografie zpracovává v softwaru Capture One. Je ambasadorem firmy Focus Nordic, která se zabývá dovozem foto a video příslušenství, např. Firem Nanlux, Nanlite, Smallrig, Nisi, Sirui atd. Na workshopu vám poradí, jak správně nastavit techniku a jaká forma svícení je pro danou scénu nejvhodnější.
Živí se fotografií od roku 1992. Zaměřuje se na fotografování portrétů a filmovou fotografii. Pracoval na několika komerčních projektech pro klienty jako Ikea, Staropramen a Pepsi a dokumentovat většinu filmů pro Zdeňka Trošku – Andělskou tvář, Nejkrásnější hádanku, Kameňáky, Babovřesky. Spolupracoval i s F. A. Brabcem na Carmen, dokumentoval filmy Bestiář, Bony a klid II, Peklo s princeznou, Rock podvraťáků. Z posledních uvedených filmů dokumentoval Matka v trapu, Franta mimozemšťan a Prázdniny s broučkem. K většině filmů fotografoval i podklady pro plakáty a spolupracuje i na jejich grafické podobě.
Přednáška:
David Gaberle – Street
David Gaberle se věnuje fotografii od roku 2012. O tři roky později dostudoval antropologii na University College London a stal se ambasadorem společnosti Fujifilm. V roce 2017 vydal u uměleckého nakladatelství Kant svou první fotoknihu Metropolight. Kromě pozornosti zahraničních médií jako je britský The Guardian nebo španělský El País se kniha objevila i v mnoha českých médiích včetně titulní strany časopisu FOTO.V roce 2018 navazovala na knihu městských fotografií zakázka od Institutu Plánování Prahy a s tím spojená Davidova první sólo výstava v prostorech Centra Architektury a Městského Plánování (CAMP). Ve stejné době David začal pořádat fotografické workshopy u nás i v zahraničí. O rok později získal za fotožurnalistický projekt Nejsi Sám pro Aktuálně novinářskou cenu Open Society Fund.
V posledních dvou letech David nahrává podcasty s osobnostmi české fotografie a věnuje se hudbě. Jeho poslední půlroční výstava v roce 2022 v London Czech Center poprvé kombinovala jeho fotografickou i hudební tvorbu. Patří do mezinárodní skupiny Fujifilm X-Photographers.