FUJI-TIP #31 – Jaká je nejlepší SD karta pro váš FUJIFILM?

Častým dotazem na který musíme reagovat je doporučení jaká je nejvhodnější SD karta pro FUJIFILM. Odpověď není tak jednoduchá a bohužel na prostou otázku zde neexistuje úplně prostá odpověď. Nejdříve si vysvětlíme co jednotlivá hodnota znamená a níže vám doporučíme dle nás nejlepší SD karty pro daný model.

FUJIFILM ve své řadě X a GFX používá paměťové karty fyzické velikosti SD, což je zkratka pro Secure Digital. Jedná se o typ paměti flash a fyzické rozměry SD karty jsou 32 x 24 x 2.1mm. Na boku karty je přítomen machanický přemínač na zamknutí karty, když je v pozici LOCK, tak je karta chráněna proti zápisu – tedy změně dat na ní uložených.

Velikost úložiště

Je udávaná v GB, aktuálně SD karty většinou začínají na 16GB a končí na 512GB (v extrémních případech na 2TB). Parametr velikosti úložiště je dobře přehledný na rozdíl od rychlosti karty.

Rychlosti

  1. Třída rychlosti – označené číslem v kroužku
    1. Class 0 – staré karty
    2. Class 2 – rychlost 2 MB/s nebo vyšší
    3. Class 4 – rychlost 4 MB/s nebo vyšší
    4. Class 6 – rychlost 6 MB/s nebo vyšší
    5. Class 10 – rychlost 10 MB/s nebo vyšší
  2. Interface sběrnice UHS – označuje se na kartě I, II, III. Liší se tím, že UHS-II SD karty mají druhou řadu pinů, kterou se přenáší data
    1. UHS-I – rychlost sběrnice až 104 MB/s
    2. UHS-II – rychlost sběrnice až 312 MB/s
    3. UHS-III – rychlost sběrnice až 624 MB/s
  3. Třída UHS – označené číslem vloženým do písmena U
    1. Class 1 (U1) – 10 MB/s vhodné pro FullHD video
    2. Class 3 (U3) – 30 MB/s (a více) vhodné pro 4k
  4. Třída VIDEO – označuje se V a číslo, které určuje Mb/s
    1. Class 6 (V6) – 6MB/s vhodné pro HD video
    2. Class 10 (V10) – 10 MB/s vhodné pro Full HD video
    3. Class 30 (V30) – 30 MB/s vhodné pro 4k rozlišení
    4. Class 60 (V60) – 60 MB/s vhodné pro 4k a 8k rozlišení
    5. Class 90 (V90) – 90 MB/s vhodné pro 4k a 8k rozlišení

 

 

Co znamená SDHC a SDXC?

  1. SDHC – kapacita 2 až 32GB
  2. SDXC – kapacita až 2TB

 

Jak si polidštit výběr SD karty?

Obecně platí, že vás nemusí úplně zajímat zda je SD karta SDHC nebo SDXC, zajímat by vás měla její rychlost – tu nyní poznáte dle napsaného výše. Osobně dporučuji vybírat pouze karty v třídě rychlosti Class 10 (číslo v kroužku) a v třídě UHS Class 3 (U3).

Né všechny FUJIFILM fotoaparáty nabízí kompatibilitu s UHS-II viz tabulka níže. Je potřeba ale říci, že UHS-II neznamená hned lepší hodnoty rychlosti čtení a zápisu. Rozdělení rychlostí výše jsou spíše kategorii do kterých se SD karta řadí, ale může se celkem hodně odlišovat rychlost čtení a rychlost zápisu karty. To je hodnota, která by vás měla zajímat. Firmy většinou marketingově na první místo uvádějí rychlost čtení – například 150MB/s a na druhé místo až rychlost zápisu, která může být “jen” 60MB/s. Pro plynulé fungování fotoaparátu při fotografování a nahrávání videa je pro vás stěžejní hodnota zápisu.

Příklad:

SanDisk Extreme je UHS-I SD karta s rychlostí čtení do 95Mb/s a rychlostí zápisu do 90MB/s (to jsou uvedené špičky). Na druhou stranu Lexar 1000x je UHS-II SD karta u které bychom automaticky předpokládali větší rychlost. A ano větší rychlost nabízí, ale pouze čtení, které je 150MB/s a zápis je “jen” do 60MB/s (tedy papírově pomalejší než u UHS-I SD karty).

 

NÁŠ TIP:

SD karty se dají koupit od mnoha výrobců v mnoha různých konfiguracích. Nechcete-li zpomalovat svoji FUJI, tak vždy dbejte na rychlost zápisu SD karty. Když si nevíte rady, tak sáhněte po SD kartě SanDisk Extreme 95Mb/s, která je UHS-I (kompatibilní se všemi FUJIFILM fotoaparáty) a podává stabilní výkon hlavně při zápisu na kartu.

Sdílejte:
Facebook